Sme otvorení 24/7, mimo sviatkov a víkendov
Slovensko bez poplatku

Antibiotiká bez predpisu – ich funkcia, nákup a možné vedľajšie účinky

Hodnotenie 4.5 z 5 (40 Užívateľské recenzie)

Čo sú to antibiotiká

Každý jeden z nás bude pravdepodobne musieť niekedy v živote užiť antibiotikum. Sú to lieky pre deti a dospelých a patria medzi najčastejšie predpisované lieky na Slovensku. V prípade bakteriálneho ochorenia sú pre mnohých prvou voľbou. Môžeme sa na nich spoľahnúť pri problémoch s vírusovými ochoreniami a v prípadoch kde nepomôže ibalgin a paralen. Pred podaním akejkoľvek terapie by sa mala odobrať a analyzovať biologická vzorka (krv, moč, stery), aby sa zabezpečili čo najlepšie výsledky. Či už ide o zápal pľúc, alebo ich užívate na zápal sedacieho nervu a na absces alebo na liečbu lymskej boreliózy, s úspechom ich užívajú milióny ľudí.

Aké sú najčastejšie používané druhy týchto liekov?

Efektívne 3 dňové antibiotiká

Tak ako samotný názov napovedá, užívajú sa počas troch dní. Tablety sa majú užívať jedenkrát denne, celé, v rovnomerne rozložených intervaloch. Počas užívania tablety je najlepšie to urobiť na lačný žalúdok s veľkým množstvom vody. Tabletky sú ryhované, aby sa dali rozdeliť na dve polovice pre jednoduchšie prehĺtanie, nie pre znižovanie dávky. Najčastejšie užívajú pacienti 3 dňové na angínu alebo na na zápal dutín.

Okrem trojdňových existujú aj jednodňové na močové cesty alebo na chlamídie.

Lokálne antibiotiká liečia konkrétne miesto

Väčšina liečiv sa podáva buď perorálne (ústami) alebo intravenózne (do žily). Potom krv prenáša aktívnu zložku do mnohých miest v tele. Aby sme zabezpečili priame účinkovanie miesta, kam potrebujeme účinnú látku aplikovať, robí sa to napríklad aj formou kvapiek, napríklad očné kvapky, ktoré sú určené na lokálnu aplikáciu.

Antibiotiká pomáhajú na zápal a urýchľujú hojenie

Používajú sa pri bakteriálnych infekciách a problémoch, ktoré z nich môžu vyplynúť. Vírusy spôsobujú veľkú väčšinu infekcií dýchacích ciest, najmä počas epidémií ako COVID a Omikron. Mnoho z nás žije v mylnej predstave, že pri každom ochorení potrebujeme antibiotiká a teda aj návrat do práce či iných aktivít bude rýchlejší, či už ide o lieky na suchý kašeľ, na chrípku, bolesť hrdla, alebo zápal močového mechúra. Pacienti preceňujú úlohu liečiva v procese hojenia a zanedbávajú podpornú liečbu, ako sú nosné kvapky alebo kvapky proti kašľu.

Užite protizápalové antibiotika na zuby podľa stupňa závažnosti

Zameriavjú sa na rôzne kmene baktérií, ničí ich a každé z nich má svoje jedinečné zloženie a mechanizmus účinku. Pred užívaním je dôležité určiť konkrétny druh zápalu. Zubár môže určiť presnú povahu zápalu a lieky, ktoré budú účinné proti základným baktériám. V zubnom lekárstve sú najčastejšie podávaný penicilín, celafosporín a klindamycín. Prirodzene, existuje veľké množstvo antibiotík a doba, kedy zaberú na zuby sa líši od pacienta a stupňa závažnosti. Okrem iného liečia ústnu dutinu alebo aj na mandlové kamene. Niektorí však môžu potrebovať až sedem dní liečby.

Ktoré antibiotiká účinkujú na zápal ďasien

Antibiotiká, ktoré nepotrebujú lekársky predpis sú lokálne antibiotiká napríklad tyrotricín, antiseptikum nazývané benzalkóniumchlorid a lokálne anestetikum nazývané benzokaín. Existuje aj populárny liek s názvom Dorithricin mentol. Aktívna zložka tohto produktu sa nazýva doritрricín. Z tohto dôvodu môže byť liek užitočný aj na zmiernenie bolesti zubov. Výsledkom tejto liečby je tiež zníženie zápalu ďasien, na hrdlo a ústnu dutinu. Majú skvelé účinky aj na paradentózu a jej prevenciu v skorom štádiu.

Antibiotika na močové cesty uľavia pálivej bolesti

Liečivo so širokým rozsahom aktivity a používa sa na liečbu ľudí starších ako 12 rokov, ktorí majú infekcie močových ciest, ktoré sú akútne a nespôsobujú žiadne komplikácie. Okrem toho sa používa na prevenciu infekcií u dospelých podstupujúcich diagnostické alebo chirurgické zákroky v oblasti dolných močových ciest a na zápal prostaty.

Aké antibiotiká sú vhodné na chlamýdie?

Sú zvyčajne silné, aby odolali nepriazni bunkového prostredia organizmu. Liek musí byť schopný koncentrovať sa v infikovanom tkanive na bezpečnú a účinnú úroveň na pohlavné choroby. Musí byť schopný pripojiť sa k mikróbom chlamýdií a vstúpiť do bakteriálnych buniek. Je dôležité, aby vydržali dostatočne dlho. Správne zvolené liečivo usmrtí bunky chlamýdií, aby sa baktérie nemohli množiť a pomáha na zápal maternice, ktorý je často príčinou ochorenia.

Ktoré antibiotiká sa užívajú na zápal pľúc?

V akútnych prípadoch zápalu pľúc je nevyhnutné konať, preto sa často predpisujú na základe predchádzajúcich skúseností a pozitívneho testu na C-reaktívny proteín (CRP). Použitie širokospektrálnych antibiotík, zabráni šíreniu choroboplodných zárodkov a problémom súvisiacim so zápalom a sú účinné pri ochoreniach na dýchacie cesty. Bežnou praxou je striedanie antibiotík, ak sa stav pacienta po 48 hodinách nezlepší a určí sa presná príčina ochorenia, antivirotiká alebo antimykotiká pri zápale pľúc spôsobeného plesňami.

Aké antibiotika pomôžu na zápal priedušiek

Je možné si bronchitídu vyliečiť aj voľnopredajnými liekmi alebo ak terapia úspešne zmierňuje vaše príznaky. Pri vírusových ochoreniach sa často podávajú ak sa zistí, že komplikácie ochorenia sú bakteriálneho pôvodu. Antibiotiká lekár nasadí len ak sa bronchitída skomplikuje bakteriálnou infekciou a mala by do týždňa odznieť.

Antibakteriálne lieky na akné pomohli mnohým ľuďom

Pri liečbe akné zvonku dnu sa lokálne lieky aplikujú na postihnutú oblasť dlhší čas, často 6 až 8 týždňov. Dobre fungujú ako následná terapia u pacientov, ktorí už podstúpili kombináciu lokálnej a systémovej liečby. Používajú sa buď samostatne, alebo vo vopred určených kombináciách. Keďže zabraňujú aktivácii leukocytov a tvorbe zápalových mediátorov, majú aj protizápalový účinok. Najmä zápalové akné dobre reaguje na lokálne antibiotiká a pomáha predchádzať tomu, aby sa baktérie stali odolnými voči obom činidlám.

Ako fungujú antibiotiká v organizme?

Antibiotiká možno použiť na liečbu infekcií spôsobených jedným bakteriálnym druhom alebo širokou škálou zárodkov naraz. Odpoveď je podmienená druhom, lokalizáciou a stupňom ochorenia.

Na čo slúžia úzkospektrálne antibiotiká?

Ľudia si často myslia, že jediné mikroorganizmy, ktoré môžu úzkospektrálne antibiotiká zabiť, sú gramnegatívne baktérie. Antibiotiká s úzkym spektrom účinku slúžia však proti určitému typu baktérií, ktoré môžu byť grampozitívne alebo gramnegatívne. Napríklad fusidát sodný je výlučne účinný proti stafylokokovým baktériám. Antibiotiká, ako je Amoxicilín (Augmentin) a Azithromycin (Zithromax), ktoré majú široký rozsah aktivity, sú účinné proti grampozitívnym aj gramnegatívnym baktériám.

Na čo slúžia širokospektrálne antibiotiká?

Tabletky so širokým spektrom aktivity sa môžu použiť na liečbu rôznych bakteriálnych ochorení a chorôb. Liečba endokarditídy (infekcie srdca), osteomyelitídy (infekcie kostí), infekcií centrálneho nervového systému (CNS), kožných infekcií a infekcií mäkkých tkanív sú niektoré z najčastejších príčin, ktoré si vyžadujú širokospektrálny antibiotiká.


Úzkospektrálne

Umožňuje cielenú liečbu obvykle len jednej skupiny (napr. len M. tbc, G+, alebo len stafylokoky)

Širokospektrálne

Je antibiotikum, ktoré pôsobí na dve hlavné skupiny baktérií, Gram-pozitívne a Gram-negatívne, alebo akékoľvek antibiotikum, ktoré pôsobí proti širokému spektru baktérií spôsobujúcich choroby.

Antibiotiká rozdeľujeme do kategórií podľa rozsahu ich účinkov. Nie je totiž rovnaké antibiotikum na zápal ucha ako napríklad zápal slinnej žľazy na zápal žíl. Rovnako ich môžeme rozdeliť podľa toho, na akú liečbu akých ochorení sú účinné.

Ak užívame rôzne druhy liekov, nielen antibiotiká, viac sa dozviete v tabuľke nižšie:


Antivirotiká


Sú učinné na liečbu infekcií spôsobených vírusmi


Antimykotiká


Používajú sa na liečbu infekcií spôsobených hubami, plesňami alebo kvasinkami


Antiparazitiká


Využívajú sa na liečbu infekcií spôsobených parazitmi

Ostatné
Medzi ďalšie kategórie patria aj makrolidy ako je známy Klacid, ktorý zastavuje rast určitých baktérií, ktoré spôsobujú infekcie.

Ako dlho zostávajú antibiotiká v tele?

Účinok látky na telo pretrváva ešte približne. 4 dni po užití poslednej tabletky, ale trvanie sa môže líšiť. Probiotiká chránia mikroflóru v čreve, aby sa nerozrušila a nespôsobila niektorý z vyššie uvedených problémov. Imunitný systém každého človeka sa obnovuje inou rýchlosťou, ale mal by sa vrátiť do normálu 4 týždne po užití poslednej tablety.

Pomôžu antibiotiká na covid?

Účinné sú len proti bakteriálnym ochoreniam a vírusy sú imúnne voči ich účinkom a zvyčajne sa nepredpisujú pacientom pri covide, pretože v tomto štádiu ochorenia pravdepodobne nebudú pre pacienta prínosom a na druhej strane predstavujú významné riziko, že sa u pacienta prejavia závažné nežiaduce účinky ako je zničenie črevnej mikroflóry a nástup ťažkého hnačkového ochorenia. Vyčkajte zopár dní, nekombinujte antibiotiká a očkovanie covid vakcínou v rovnakom čase.

Môžem kombinovať očkovanie a antibiotika?

Pokiaľ sa chystáte dať zaočkovať napríklad vakcínou na koronu, ale súčasne beriete antibiotiká, očkovať sa môže 7 dní po dobratí liečiva, alebo 7 dní po odznení príznakov ochorenia. Rozhodnúť by však mal odborný lekár.

Je možné dostať antibiotiká aj bez predpisu?

Na slovenskom trhu je to nemožné, okrem lokálnych antibiotík, ako sú voľnopredajné do nosa, do krku a na afty, nie sú voľne dostupné a nedajú sa kúpiť bez lekárskeho predpisu v kamennej lekárni. Pri voľnopredajných liekoch sa pacient stavia do roly samoliečiteľa, keď sa sám alebo s pomocou lekárnika rozhoduje, ako bude liečiť svoj stav alebo riešiť zdravotný problém. Toto je veľmi dôležité, preto ak uvidíte ponuku online, najprv zvážte čo a od koho nakupujete.

Kde sa dajú kúpiť antibiotiká bez receptu?

V našej online lekárni si môžete kúpiť antibiotiká bez lekárskeho predpisu, avšak je nutné vyplniť dotazník o vašom zdravotnom stave pravdivo. Je extrémne dôležité nakupovať iba od overených predajcov a profesionálneho tímu, pokiaľ nakupujete online. V našej lekárni máte istotu, že nakupované lieky sú originálne, priamo od výrobcov a poradí vám vyškolený tím profesionálov prostredníctvom emailu a posúdia váš stav n a základe dotazníka.

Môžem piť alkohol ak užívam antibiotiká?

Záleží od druhu antibiotík, ale napríklad azitromycínové antibiotiká majú dlhý čas účinku a sú účinné až štyri dni po užití poslednej pilulky. Keďže sa vylučujú v pečeni, ktorá je tiež zodpovedná za metabolizmus alkoholu, neodporúča sa konzumovať žiadne alkoholické nápoje aspoň 4 dni po užití poslednej tabletky. Neužívajte alkohol a s antibiotikami ani bez nich počas tehotenstva a kojenia.

Prečo sa nekombinujú antibiotiká a mlieko?

Vápnik v mlieku a iných mliečnych výrobkoch, ako sú syry, jogurty a smotanové výrobky, je ľahko vstrebateľný. Pri súbežnom používaní má potenciál interagovať s mnohými liekmi. Vytvorením týchto nerozpustných komplexov niektoré antibiotiká sa nemusia absorbovať a nevyvolajú v tele žiadaný liečebný účinok.

Je pravda, že antibiotiká a slnko sa neznesú?

Nezáleží na tom, či bolo antibiotikum aplikované ako tabletka, sirup alebo masť. Začervenanie, opuch, svrbenie, pľuzgiere a horúčka sú bežné príznaky. Napriek tomu nie každý má rovnakú reakciu a nemusí reagovať vôbec. To znamená, že nie všetky antibiotiká sú fototoxické.

Antibiotiká používané na liečbu infekcií močových ciest a lieky proti lymskej chorobe sú obzvlášť výraznými príčinami nežiadúcich reakcií. Lekár by mal pacienta vždy upozorniť na nebezpečenstvo kombinácie antibiotík a slnka. Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu, buďte v kľudovom, vyhnite sa náročným fyzickým aktivitám, ako napríklad beh a cvičenie.

Majú antibiotika nejaké vedľajšie účinky?

Antibiotiká ničia zdravé baktérie, ktoré pomáhajú v imunitnom a metabolickom systéme tela, čím narúšajú normálnu mikroflóru. Žalúdočné problémy a hnačka sú bežné vedľajšie účinky antibiotík.

Existujú prírodné antibiotiká?

Okrem penicilínu a erytromycínu sa za selektívne antibiotiká považujú aj nasledujúce lieky, pretože nepoškodzujú prospešné žalúdočné baktérie. Cesnak (čerstvý a sušený) Levanduľa, čistý levanduľový olej. Pre posilnenie účinkov môžete ingrediencie lúhovať v mede.

Pripravte si najsilnejšie antibiotiká na prírodnej báze

Na zápalové ochorenia ako napríklad na helikobaktera ľudia používajú okrem predpísaných liekov aj prírodné recepty.

Zmiešajte všetky ingrediencie (okrem octu) do sklenenej nádoby a uzavrite. Pomaly pridávajte jablčný ocot, kým nedosiahnete okraj misky. Približne dva týždne nádobu niekoľkokrát denne pretrepávajte na chladnom a suchom mieste. Po 14 dňoch zmes preceďte, aby ste odstránili zvyšnú tekutinu.

Na výrobu domáceho receptu budete potrebovať:

  • 2 lyžice kurkumy;
  • 700 ml bio jablčného octu;
  • 1/4 šálky jemne nasekaného cesnaku;
  • 1/4 šálky nadrobno nakrájanej cibule;
  • 2 čerstvých chilli papričiek;
  • 1/4 šálky strúhaného zázvoru;
  • 2 lyžice strúhaného chrenu.

Ide však len o domáci recept a vždy dodržiavajte odporúčanie svojho lekára.

Referencie

Užívateľské recenzie

Marek
2022-09-05 08:40

Kúpil som tabletky online, rýchle dodanie a dobrá kvalita produktu. Spokojný!

Bolo toto nápomocné?
Richard
2022-09-23 17:23

Objednal som lieky, prišli včas a fungujú skvele. Určite odporúčam!

Bolo toto nápomocné?
Katarína
2022-10-29 19:37

Pohodlný nákup liekov, rýchle doručenie a dobrá kvalita. Určite odporúčam.

Bolo toto nápomocné?
Váš košík
Váš košík je prázdny

Vráťte sa do obchodu a vyberte si produkt prosím

Vráťte sa do obchodu
Prihlásiť sa
Pole je prázdne
Pole je prázdne
Zabudli ste heslo?
Zadajte svoj e-mail nižšie, dostanete e-mail s pokynmi, ako obnoviť heslo.
Pole je prázdne
Zabudli ste heslo?
Skontrolujte prosím svoj e-mail o niekoľko minút, aby ste dostali svoje phihlasovacie údaje. support@true-clientssdsd.com
Prihlásiť sa